AIRQUALITYYNEWS.COM – PRODUCENCI PIECYKÓW POPIERAJĄ STRATEGIĘ CZYSTEGO POWIETRZA

The UK’s air quality and emissions news and information site (portal brytyjskich nowości i informacji o jakości powietrza i emisji)

PRODUCENCI PIECYKÓW POPIERAJĄ STRATEGIĘ CZYSTEGO POWIETRZA

Organizacja reprezentująca branżę producentów piecyków poparła rządowy plan CLEAN AIR STRATEGY (Strategia Czystego Powietrza), który ogranicza spalanie paliw stałych przez gospodarstwa domowe.

W ramach strategii przedstawionej przez Michaela Gove, sekretarza ochrony środowiska, DEFRA (ministerstwo środowiska) podjęła szereg działań ograniczających emisję z szeregu źródeł, w tym domowych palenisk, jak też rolnictwa, transportu wodnego oraz maszyn budowlanych.

Jako część strategii DEFRA wprowadzi zakaz sprzedaży najbardziej zanieczyszczających paliw,

wprowadzając ograniczenie do maksymalnie 2% zawartości siarki w paliwach dla gospodarstw domowych, jak też zapewnia, że tylko piecyki spełniające wymogi Ecodesign będą dostępne w sprzedaży od roku 2022.

Nie każde spalanie drewna jest ekologiczne i dokument CLEAN AIR STRATEGY to potwierdza. Piecyki spełniające wymogi Ecodesign są zaprojektowane tak, aby ograniczyć emisję.

Stowarzyszenie producentów piecyków Stove Industry Alliance (SIA) rozpoczęło z własnej inicjatywy informowanie klientów o wymaganiach Ecodesign, znakując produkty ECODESIGN READY (gotowy na Ecodesign), na długo przed terminem jego obowiązywania.

Jako część strategii, DEFRA przedstawiła również program znakowania READY TO BURN (gotowe do palenia), który umożliwia konsumentom proste rozpoznanie, które drewno jest suche i gotowe do zabrania do domu i palenia, zamiast drewna wilgotnego, które wymaga sezonowania aż do dwóch lat zanim trafi do paleniska.

Stowarzyszenie SIA stwierdza, że piecyki na drewno są niezwykle ekologiczne, bo to, co emitują w trakcie spalania, jest odpowiednikiem ilości CO2 zabsorbowanej przez drzewo w trakcie wzrostu. Dla maksymalizacji efektów należy oczywiście palić drewnem o wilgotności poniżej 20%, a komin powinien być regularnie przeglądany przez autoryzowanego kominiarza, na co również zwraca uwagę DEFRA w swoim dokumencie CLEAN AIR STRATEGY.

Przygotował: Witold Hawajski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *