Dezinformacja w sprawie kominków?

W mediach pojawiają się artykuły stawiające ogrzewanie kominkami w negatywnym świetle. Czy nowoczesne kominki będą ograniczane? Jaka jest prawda?

W reakcji na artykuł w Portalu Samorządowym, Grupa Zdrowego Oddychania wystosowała do Redakcji tego pisma list, który publikujemy poniżej.

„W nawiązaniu do rozmowy telefonicznej proszę o przyjęcie i uwzględnienie w swoich publikacjach następujących informacji:
 Artykuł pt. “Przepisy zostają. Nie będzie palenia w kominkach w “drodze wyjątku”” jest napisany na tyle niedokładnie, że wprowadza w błąd użytkowników kominków spełniających najnowsze normy emisyjne i nie tylko. Ma to wpływ na nieuzasadnione obniżenie poczucia bezpieczeństwa energetycznego oraz wpisuje się w próby ograniczania używania odnawialnego drewna do ogrzewania. Sam tytuł, jak i dalsza część artykułu dotyczą wyłącznie starych, pozaklasowych kominków (i wyłącznie w niewielkiej części województwa dolnośląskiego), co nigdzie nie jest wyjaśnione. Przeciwnie – artykuł sugeruje, że w kominkach nie będzie można palić w całym województwie. Sytuacja obecna jest zupełnie inna niż przekazana w artykule.

W województwie dolnośląskim obowiązują trzy uchwały antysmogowe. Osobna dla województwa, osobna dla miasta Wrocław i uzdrowisk Jelenia Góra – Uzdrowisko Cieplice, Duszniki-Zdrój, Jedlina-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Lądek-Zdrój, Polanica-Zdrój, Szczawno-Zdrój oraz osobna dla gmin uzdrowiskowych: Czerniawa-Zdrój, Świeradów-Zdrój, Długopole-Zdrój i Przerzeczyn-Zdrój. Uchwała dla miasta Wrocław i uzdrowisk zakłada, że dopuszczone do użytkowania są jedynie kominki z ekoprojektem, o ile nie są jedynym źródłem ogrzewania, lub w przypadku urządzeń niespełniających wymagań, jeśli są doposażone w elektrofiltr. Inaczej wygląda to w pozostałej części województwa dolnośląskiego. Wszystkie kominki oddane do eksploatacji po 30 czerwca 2018 roku muszą spełniać wymogi ekoprojektu lub kominki na drewno muszą być wyposażone w urządzenia zapewniające redukcję emisji pyłu do wartości określonych w ekoprojekcie. Natomiast te kominki na drewno, które były instalowane do tego czasu, można używać bez ograniczeń, bo podane w uchwale dolnośląskiej terminy na wymianę (2024 i 2028 rok) odnoszą się do kotłów o określonych klasach, a nie do miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń (w tym kominków). Można zatem podsumować, że  ogrzewanie kominkiem spełniającym wymagania ekoprojektu (od 2022 roku tylko takie są w Polsce w sprzedaży, a na rynku są od niemal 10 lat) będzie w woj. dolnośląskim możliwe bez żadnych ograniczeń. Dlaczego to jest dobre rozwiązanie? Bo europejska Dyrektywa o ekoprojekcie (2009/125/WE) wyraźnie zaznacza, że wyroby ją spełniające są zgodne z zasadą zrównoważonego rozwoju, w szczególności dbając o zdrowie mieszkańców:
(10) Celem niniejszej dyrektywy jest osiągnięcie wysokiego poziomu ochrony środowiska przez redukcję potencjalnego wpływu produktów związanych z energią na środowisko, co będzie w efekcie korzystne dla konsumentów i innych użytkowników końcowych. Zrównoważony rozwój wymaga również należytego uwzględnienia wpływu zdrowotnego, społecznego i ekonomicznego.  
W razie pytań proszę o kontakt.  
Z poważaniem, —-
Krzysztof Woźniak
Specjalista ds. zarządzania jakością powietrza
Grupa Zdrowego Oddychania

Mamy nadzieję, że Portal Samorządowy sprostuje treść swojego artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *