Wywiad z Irene di Padua (Bioenergy Europe) o ekoprojekcie dla MOP.

Wywiad z Irene di Padua – dyrektorką w zakresie legislacji w Bioenergy Europe.
Rozmawia Krzysztof Woźniak reprezentujący Kampanię Drewno – Pozytywna Energia na konferencji „Bioenergy Future” w Brukseli.

(KW): Bioenergy Europe to stowarzyszenie przedsiębiorców działające w Brukseli zajmujące się rolą bioenergii (m. in. z biomasy) w rozwoju europejskiego OZE. Czy Państwo biorą udział w konsultacjach zmian w unijnym Rozporządzeniu o ekoprojekcie?

(IdP): Oczywiście, Bioenergy Europe przedstawiło uwagi dotyczące rewizji wymogów dotyczących ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe (MOP). Przede wszystkim potrzebne jest nowe obliczenie efektywności sezonowej. Mierząc efektywność, należy wziąć pod uwagę odnawialność źródła energii, aby zapewnić rzetelną ocenę i porównywalność wszystkich urządzeń dostępnych na rynku. Tylko kilka rozwiązań odnawialnych, w tym systemy oparte na biomasie, odegrają kluczową rolę w dekarbonizacji miksu energetycznego UE. Należy to uwzględnić w zmienionym ekoprojekcie. Co więcej, nieuczciwe porównanie technologii może prowadzić do zniekształcenia preferencji konsumentów, a tym samym zaszkodzić prawidłowemu funkcjonowaniu rynku. Kluczowe znaczenie ma także zapewnienie spójności między przepisami, w szczególności między normami dotyczącymi ekoprojektu, unijnym projektem rozporządzenia w sprawie ekoprojektu dla zrównoważonych produktów (ESPR) oraz normami zharmonizowanymi (EN). W szczególności wszystkie metody testowania ekoprojektu muszą być zharmonizowane z istniejącymi normami EN. Progi będą zatem oparte na solidnej metodyce opartej na pracach przeprowadzonych przez komitet techniczny CEN/TC 295 w ciągu ostatnich lat. Mogłoby to również zapewnić rozwój kompleksowej bazy danych umożliwiającej monitorowanie ewolucji rynku i zapasów urządzeń.

(KW): Czy nie jest zbyt wcześnie na dokonywanie zmian w ekoprojekcie dla MOP?

(IdP): Ponieważ rozporządzeni o ekoprojekcie dla MOP niedawno weszło w życie, jego efekty są nadal niejasne. Wydaje się jednak, że wiele programów realizowanych na poziomie lokalnym daje bardzo pozytywne rezultaty. Dotyczy to szczególnie wymiany starych urządzeń grzewczych na nowoczesne (znacznie wydajniejsze i mniej zanieczyszczające środowisko), co odnotowuje stale rosnące trendy. Nie widać na razie możliwości przyspieszenia poprzez zmiany w rozporządzeniu.

(KW): Jakie znaczenie ma weryfikacja obciążenia częściowego urządzeń?

(IdP): Definicja obciążenia częściowego podaną w normie EN-16510 to dobry przykład niejasnego znaczenia terminu używanego w obecnym stanie wiedzy. Co więcej, w obliczu takiej niejasności i istniejącego braku danych na ten temat, ustalenie limitów emisji dla ładunków częściowych może okazać się przedwczesne i szkodliwe dla rozwoju rynku.

(KW): Jakie znaczenie ma zwiększenie nadzoru rynku na poziomie krajowym w proponowanych zmianach?

(IdP): Certyfikaty stron trzecich są powszechną praktyką już występującą na rynku. Nadanie tego obowiązku może jednak wiązać się z dodatkowymi kosztami i obciążeniami administracyjnymi. W tym kontekście silniejszy i lepszy nadzór rynku z bardziej realistycznymi tolerancjami wdrażanymi przez organy krajowe zapewniłby skuteczniejsze i tańsze systemy kontroli.

(KW): MOP mają też tę właściwość, że można je obsługiwać w różny sposób. Jakie to ma znaczenie w kontekście ekoprojektu?

(IdP): Zachowanie konsumentów jest kluczowym czynnikiem, gdy mowa o miejscowych ogrzewaczach pomieszczeń. Znaczne zaostrzenie norm dotyczących ekoprojektu nieproporcjonalnie zwiększyłoby koszty urządzeń grzewczych, co spowoduje, że konsumenci pozostaną przy swoich starych systemach lub wybiorą tańsze i nieefektywne. Co więcej, mimo że konsumenci posiadają wysokiej klasy urządzenia grzewcze spełniające najwyższe standardy efektywności, mogą nie korzystać z nich we właściwy sposób. A to może okazać się równie szkodliwe, jak nieefektywne urządzenia. Wykracza to poza zakres ekoprojektu i można temu zaradzić jedynie poprzez specjalne kampanie na rzecz podnoszenia świadomości i inne doraźne zachęty.

(KW): Czy ma Pani jakieś dodatkowe uwagi dotyczące konsultacji ekoprojektu dla MOP?

(IdP): Niektóre punkty poruszone w zaproszeniu do przedstawienia dowodów w ramach konsultacji są niedokładne, np. konkurencja z innymi zastosowaniami drewna. Istnieje raczej komplementarność między wykorzystaniem drewna do ogrzewania w MOP a innymi zastosowaniami. MOP wspierają obieg zamknięty i pomagają w rozwoju obszarów wiejskich bez zwiększania emisji ale nie na zasadzie konkurencji z wykorzystaniem drewna.

(KW) Dziękuję bardzo.

(IdP): Dziękuję i pozdrawiam polskich Czytelników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *