Czy pozyskiwać drewno z lasów? „Zaskakujący” wynik konsultacji społecznych.

Początkiem roku 2024 Ministerstwo Klimatu i Środowiska wystosowało „Moratorium na znaczne ograniczenie pozyskiwania drewna z Lasów Państwowych”. Ogłoszono konsultacje społeczne w 5 nadleśnictwach Polski. Kominiarze z MCK również postanowili się wypowiedzieć w tej sprawie. Są już znane wyniki konsultacji.

Dlaczego kominiarze wypowiadają się w tej sprawie?
Międzywojewódzki Cech Kominiarzy zrzesza przedstawicieli tego ważnego społecznie zawodu. Kominiarz w swojej pracy dba o bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców. Cech z siedzibą w Tarnowie zajmuje się przede wszystkim sprawami ważnymi dla tego zawodu. Organizuje szkolenia podnoszące umiejętności, uczestniczy w dostosowaniu prawa do zmieniających się warunków, prowadzi akcję uświadamiające społeczeństwo o sposobach bezpiecznego użytkowania kominów. Hasłem przewodnim wszelkich akcji jest: „Sadza płonie. Czad zabija. Żyj! Czyść komin.” Każdy, kto spotkał na swojej drodze kominiarzy z MCK wie, że kominy dymowe należy czyścić co 3 miesiące, kominy spalinowe (gaz) – co pół roku a wentylacyjne raz na rok. Cech patrzy też szerzej na kwestie bezpieczeństwa energetycznego, poprzez pryzmat ekologii i ochrony środowiska. Dlatego podczas wszystkich corocznych Kongresów Kominiarzy w Ryglicach zapraszamy specjalistów od ochrony środowiska do wygłoszenia referatów. Ta wiedza pozwala nam zająć stanowisko w ważnej sprawie, jaką jest pozyskiwanie drewna z Lasów Państwowych.

W dniu 3 sierpnia wysłaliśmy naszą opinię do wszystkich 5 Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych, które w imieniu Ministerstwa prowadziły konsultacje (Białystok, Krosno, Radom, Gdańsk, Wrocław).

Opinia Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy jest jednoznaczna – sprzeciwiamy się ograniczeniu pozyskiwania drewna z Lasów Państwowych. Ujęliśmy to w 5 głównych punktach. Ogólnie mówiąc – dotychczasowa zrównoważona gospodarka leśna ma pozytywny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne, funkcje klimatyczne oraz ochronę środowiska. Drewno pozyskiwane z lasów jest niezbędnym źródłem normalnego, zgodnego z przyrodą życia.

Wyniki konsultacji
Tego się chyba twórcy Moratorium nie spodziewali. Opinię podobną do MCK podzieliła znacząca większość społeczeństwa. Blisko 90% wniosków to całkowity sprzeciw wobec Moratorium. Wyjaśnienia wymaga odstający wynik dla konsultacji w Białymstoku. Było tam większe poparcie, ale nie dla Moratorium w jego początkowym brzmieniu, lecz na propozycję Regionalnej Dyrekcji LP Białystok, która znacząco się różniła od Moratorium, na korzyść prowadzenia gospodarki leśnej podobnej do obecnej. W całych konsultacjach oddano około 77 tys. głosów. Dokładne dane można prześledzić na poniższych wykresach.

Opracowanie wykresów: Marek Krauz

Wiesław Zabawa
Prezes Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *