Wiedeń woli drewno niż gaz ziemny

W badaniu przeprowadzonym w 2019 r. Wiedeń ponownie otrzymał najlepsze recenzje i tym samym, stolica Austrii została po raz dziesiąty z rzędu okrzyknięta najlepszym miastem na świecie pod względem jakości i komfortu życia.

Co roku, międzynarodowa firma konsultingowa Mercer, przeprowadza badania w celu oceny jakości życia w 231 metropoliach na świecie. W badaniu przeprowadzonym w 2019 r., Wiedeń ponownie otrzymał najlepsze recenzje i tym samym, stolica Austrii została po raz dziesiąty z rzędu okrzyknięta najlepszym miastem na świecie pod względem jakości i komfortu życia.

„Wiedeń zdobywa uznanie przede wszystkim za bardzo dobrą opiekę medyczną oraz różnorodną ofertę kultury i rozrywki”

Ocenie podlegały klimat polityczny, społeczny i ekonomiczny, opieka medyczna, możliwości kształcenia, infrastruktura oraz sieć transportu publicznego, zaopatrzenie w energię i wodę. Oprócz tego porównano oferty spędzania wolnego czasu, takie jak: restauracje, teatry, kina, aktywności sportowe, dostępność i jakość dóbr konsumpcyjnych, a także warunki przyrodnicze i środowiskowe. Jak to się ma do sytuacji urządzeń opalanych drewnem/pelletem, gdzie od 2019 r. wprowadzono zakaz instalowania urządzeń na paliwa kopalne.

1) Dofinansowanie na poziomie federalnym z Funduszu Klimatu i Energii:– dotacją objęte są nawet piecyki na pellet (czyli niekoniecznie musi to być kocioł) – 500 EUR dotacji. Lista urządzeń objętych dotacją (Austroflammy, MCZ, Wodtke, Red, Rika, itp). Na kotły na pellet i zrębki drzewne – 800 EUR dotacji. Co więcej jeśli ciepło sieciowe nie pochodzi ze źródeł odnawialnych to kotły na pellet/zrębki drzewne mają priorytet dofinansowania. Tylko ciepło sieciowe z OZE jest lepiej postrzegane niż biomasa czy pompy ciepła.

2) Inna kampania, również na poziomie federalnym (Federalne Ministerstwo Ochrony Klimatu, Środowiska, Energii, Mobilności, Innowacji i Technologii) – Out of Oil”. Do finansowania kwalifikuje się konwersja systemu grzewczego na paliwa kopalne (opalane olejem, gazem, węglem / koksem oraz piecami nocnymi lub z bezpośrednim zasobnikiem na energię elektryczną) w mieszkaniach prywatnych na nowy, przyjazny dla klimatu system grzewczy. Finansowane jest przede wszystkim podłączenie do wysokowydajnego lokalnego / miejskiego systemu ciepłowniczego. Jeśli ta opcja podłączenia nie jest dostępna, zostanie sfinansowane przejście na ogrzewanie na drewno lub pompa ciepła. Koszty demontażu i utylizacji wycofanych z eksploatacji kotłów i zbiorników są również kwalifikowalne. Maksymalne dofinansowanie: 5000 EUR (do 30% kosztów kwalifikowanych)Jest natomiast zastrzeżenie, że nie dotyczy to wszystkich pomp ciepła (wysokość dofinansowania jest uzależniona od czynnika chłodzącego i jest ograniczone do 2000 EUR jeśli czynnik jest bardziej szkodliwy dla środowiska – czyli te o wyższym współczynniku GWP, takim jak chyba najpopularniejszy R410A czy R407C będące fluorowanymi gazami cieplarnianymi). Niezależnie od tego w nowych domach lub przy gruntownym remoncie wprowadzono całkowity zakaz instalowania urządzeń na olej / gaz ziemny (od 2019 roku).

Damian Szatan

Źródła:
https://www.umweltfoerderung.at/privatpersonen/holzheizungen-2020/navigator/waerme-3/holzheizungen-2020.html
https://www.umweltfoerderung.at/gemeinden/raus-aus-dem-oel-erneuerbare-waermeerzeugung/navigator/waerme-4/holzheizung-100-kw-2.html

1 thought on “Wiedeń woli drewno niż gaz ziemny

  1. I komu by się chciało szukać takich materiałów źródłowych , jaki by mieli w tym interes.? Wychodzi na to , że każda branża musi się sama obronić , jak ma dobrego menagera. Możliwości jest bardzo dużo i bardzo mało , no i wszystko zależy jak się do tego podejdzie , napewno nie poprzez kursy przez internet , jak to wczoraj zauważyłem na jednym „forum” . Dobry jesteś 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *